Fakte elustamisest ja esmaabiandja koolitus on meie Esmaabi sarja kolmas artikkel! Esmaabi ja esmaabi andmine sisaldavad endas nii pähe õpitavaid teadmisi, kui ka väikseid nippe, mis kriitilisel hetkel kasuks võivad tulla. Näiteks, oled Sa teadlik, milliste laulude saatel on tõhus elustamist teha? Otsisime Sinu jaoks välja erinevaid teadmisi, mis Sulle kasuks võivad tulla.
Südame seiskumise korral seiskub ka aju hapnikuvarustus. Ilma hapnikuta (ilma elustamata) saab aju pöördumatuid kahjusid. Organismi hapnikuvarudest jätkub vaid 4-5 minutiks, seega südamemassaažil ja kunstlikul hingamisel on oluline roll selles, et inimese elu saaks päästetud ja et ka ajukahjustus oleks minimaalne või olematu.
Tundub ju loogiline, et väiksele lapsele ei saa teha elustamist samamoodi nagu täiskasvanule. Kujuta nüüd ette, kui väike on väikelapse rinnak ning kui suured on Sinu käed. Rääkimata jõust, mida rakendad. Seetõttu on ka elustamisvõtted erinevad.
Mida veel meeles pidada?
Õiged elustamisvõtted suurendavad ellujäämisvõimalust kuni kolm korda. Paraku, teevad paljud inimesed südamemassaaži kas liiga aeglaselt või ei tee seda üldse, kuna pole kindlad, millise tempoga tuleks rindkerele vajutada. Kuid kas teadsid, et Spotify’s on olemas terve list lauludest, mis aitavad elustamisel tempot hoida?
Alguse sai see Bee Gees’i loost “Stayin Alive”. Illinoisi ülikooli meditsiinikolledžis tehtud katses selgus, et kuulates lugu „Stayin’ Alive” suutsid 15 arsti ja meditsiiniüliõpilast südamemassaaži nuku peal edukamalt läbi viia. Viis nädalat hiljem paluti neil laulu peale mõeldes nukku elustada ning tulemused olid taas tähelepanuväärselt head. Soovituste kohaselt tuleks südamemassaaži teha sagedusega 100 -120 rinnakule vajutust minutis. Muusikapala „Stayin’ Alive” tempo — 103 lööki minutis.
Spotify’st on teiste palade list leitav nime alt “Songs To Do CPR To” ning see on loodud New Yorgi haigla poolt, et oma õpilastele laulude abil südamemassaažirütm lihasmällu treenida. Muusikat leiab sellest listist seinast seina – Lady Gaga, Bee Gees kui ka hiljuti kõikide meeli vallutanud Baby Shark.
Esmaabi andmine ei saa selgeks vaid lugedes või kuulates. Ülaltoodud õpetused, kuidas teha elustamist väikelapsele, ei ole piisavad, et öelda “ma nüüd oskan”. Ei, Sa tead teoreetiliselt, kuidas seda teha. Ning jah, nagu eelnevalt oleme maininud – millegi tegemine on parem kui mitte midagi tegemine. Kuid et endas kindel olla, soovitame kindlasti osaleda esmaabiandja koolitustel. Ja mitte ainult ühe korra. Oma teadmisi ja oskusi tuleb pidevalt treenida ja meeldetuletada.
Relvade- ja Taktikaõppekeskus korraldab 16h esmaabiandja koolitust. Tegemist on osaliselt distantsõppe koolitusega, kus 10 akadeemilist tundi on loengud läbi ZOOM keskkonna (ning lisaks on võimalik tutvuda materjalidega ka e-õppes ja sooritada seal ka enda teadmiste kontrolliks test). Praktiline osa toimub aga Tondi Lasketiirus (6 akadeemilist tundi).
Loe lähemalt ja leia endale sobiv koolitus juba siit!
Samal teemal:
Esmaabiandja koolitus
Esmaabiandja koolitus – elustamine