Nõukogude armee relvad pakuvad palju kõneainet ka tänapäeval. Paljud relvaentusiastid otsivad võimalusi, kuidas armee aegsete relvadega tutvust teha. 23.veebruaril on Nõukogude armee aastapäev. Vaatame meiegi tagasi, et milliseid relvi armees kasutati. Seekord võtsime vaatluse alla käsirelvad ja püssid. Lisaks on meil hea uudis entusiastidele – Tondi Lasketiir pakub võimalust mõnega neist ka ise tutvust teha!
Kolm põhilist käsirelva Nõukogude armees olid Nagant M1895 (revolver), Tokarev TT-33 (püstol) ning Mauser C96 (püstol). Nende hulgast viimane – Mauser – oli kasutusel väiksemal hulgal. Põhjus oli lihtne – tegemist oli tegelikult Saksa vägede käsirelvaga ning Nõukogude armee kasutusse jõudsid ekseplarid, mis olid vastastelt ära võetud. Nagant seevastu oli laialdaselt kasutusel juba Vene impeeriumi aegadel ning tema võidukäik jätkus ka Nõukogude armees. Püstol Tokarev arendati välja 1930ndatel aastatel Fedor Tokarevi poolt eesmärgiga asendada revolver Nagant. Peamiselt ohvitseride kasutuses olnud püstol leidis küll laialdast kasutust, kuid Naganti asendama ta lõpuks siiski ei hakanud – mõlemad relvad olid kasutuses paralleelselt. Tokarev oli kasutuses aastani 1952, mil see asendati püstoliga Makarov.
Selle revolvri disaini puuduseks on asjaolu, et Naganti revolvrid olid ümberlaadimiseks töömahukad ja aeganõudvad, vajadus iga kasutatud kassett käsitsi välja tõsta ja laadimisvärava kaudu üks kassett korraga laadida. Revolveri väljatöötamise ajal oli see süsteem vananenud.
Nõukogude armee püsside osas olid kõlavaimad nimed Mossin-Nagant ning Tokarev. Kõige laialdasemalt oli vintpüsside ja snaiprirelvadest kasutusel Mosin-Nagant vintpüss M1891/30. Tegemist oli vastupidava relvaga, mis arendati välja juba Vene impeeriumi aegadel ning mis leidis laialdast kasutust ka mujal maailmas peale Nõukogude Liidu lagunemist. Ka Eestis, kus eriversioonid Mosin-Naganti vintpüssist olid kasutusel ka näiteks Kaitseliidus. Pärast Eesti Vabadussõda oli Eestil laos umbes 120 000 M1891’e. Hiljem sai Eesti Kaitseliit mõned Soome M28/30 modifitseeritud vintpüssi ning paar moderniseeritud varianti valmistas ka Eesti Relvakoda.
Tokarev SVT-40 suuresti kasutuses Teise maailmasõja ajal ja pärast seda. SVT-40 pidi olema Nõukogude Punaarmee uus teenistusrelv, kuid selle tootmise katkestas Saksamaa sissetung 1941. aastal, mille tulemusel võeti II maailmasõja ajaks Tokarev asemel kasututusle uuesti Mosin-Nagant vintpüss. Pärast sõda võttis Nõukogude Liit kasutusele uued vintpüssid – SKS ja AK-47.
Lisaks soovime eraldi välja tuua veel ühe põneva leiu – ründerelv Federov.
Federov on automaatrelv ja üks maailma esimesi korralikult töötavaid automaatrelvasid, mille töötas välja Vladimir Grigorjevitš Fjodorov 1915. aastal ja mida toodeti Vene impeeriumis ning hiljem Venemaa Nõukogude Föderatiivses Sotsialistlikus Vabariigis. Kokku valmistati aastatel 1915–1924 Kovrovi linnas 3200 Fedorovi vintpüssi; valdav osa neist valmistati pärast 1920. aastat. Relv nägi I maailmasõjas piiratud lahingtegevust, kuid seda kasutati põhjalikumalt Venemaa kodusõjas ja Talvesõjas. Mõned peavad seda tänapäevase ründerelva eelkäijaks ja esivanemaks.
Revolver Nagant on esindatud ka Tondi Lasketiirus. Näiteks on revolver esindatud Vene Eri laskmispaketis (lisainfo) kui ka laskmispaketis Adrenaliini Laks (lisainfo) ja VIP Duo (lisainfo). Kui soovid, võid ka ise paketi kokku panna või proovida ainult ühte konkreetset relva (lisainfo Vali Ise Relvad paketi kohta).
Vintpüss Mosin-Nagant on meil samuti proovimiseks valmis! Laskmispakett Vene Eri (lisainfo) on üks neist, kus antud relv esindatud on!
Tondi Lasketiiru Relvade- ja Taktikaõppekeskus pakub Sulle erinevaid koolitusi. Meil saad osaleda nii relvaloa kui esmaabiandja koolitusel. Samuti on olemas erinevad praktilised relvakoolitused – IPSC, relvakäsitsemine jne. Vaata koolitusi siit!
Tondi Lasketiiru laskmispakette saad uurida siin ning ära unusta, et meie laskmispaketid on saadaval ka kinkekaartidena! Leiad kinkekaardid siit!